بره موم, زنبورشناسی, ژل رویال, سایر, عسل شناسی, گرده گل

دانلود رایگان کتاب تاریخچه زنبورداری در ایران و جهان

کتاب تاریخچه زنبورداری ایران جهان

مقدمه

سلام؛ امروز می‌خوایم به معرفی کتابی درباره تاریخچه زنبورداری در ایران و جهان بپردازیم. این کتاب به زنبورداران و علاقه‌مندان به زندگی زنبورهای عسل پیشنهاد میشه.

در عنوان‌هایی از این کتاب اومده:

نحوه زندگی زنبوران عسل

در داخل هر کندوی زنبورعسل ، معمولا یک ملکه ، تعداد زیادی کارگر است؛ وقتی مواد غذایی در کندو کافی باشد؛ و شرایط آب و هوایی مناسب و کلنی در حال رشد باشد، تعداد زنبور نر افزایش می‌یابد. تعداد کارگرهای داخل کندو به عوامل مختلفثی بستگی داشته و در طول سال این تعداد تغییر می‌کند.

زنبورها زندگی عجیبی دارند. میتونید از اینجا ۱۰ واقعیت هیجان انگیز رو درباره زنبورعسل بدونید.

در یک کلنی متوسط در فصل رشد ، حدود ۴۰ تا ۶۰ هزار کارگر ، ۲ تا ۳ هزار زنبور نر و یک ملکه وجود دارد. این تعداد زنبور به صورت اجتماعی زندگی کرده و برحسب سن، فعالیت های کندو بین آنها تقسیم می‌گردد. کمترین تعداد زنبوری که قادرند در یک کندو برای مدت کمی زنده بمانند، حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کارگر و یک ملکه است. این تعداد به علت فعالیت‌های مختلف و زیاد، قادر به ادامه حیات نبوده و از بین خواهند رفت.

حتما بخوانید  6 باور رایج غلط درباره زنبور ها

از نظر جنسی در کندو دو نوع زنبور وجود دارد که شامل نرها و ماده‌ها هستند. نرها از تخم های بارور نشده و ماده ها از تخم های بارور شده به وجود می‌آیند.

انواع عسل

عسل را برحسب منبع جمع‌آوری شهد گل و یا به عبارت دیگر نوع گیاه طبقه‌بندی می‌کنند. اگر چه زنبورهای عسل ، اغلب در هر زمان معین از یک گونه نبات تغذیه می‌کنند؛ ولی احتمال اینکه شهد را از چندین نبات تهیه کنند، وجود دارد.

در مناطق وسیع کشاورزی که یک محصول بیشتر کاشته می‌شود، معمولا عسل ‌ها را می‌توان بر حسب نوع محصول نام‌گذاری کرد. برای مثال، عسل مرکبات ، عسل کنار ، عسل گون ، عسل شبدر ، عسل یونجه و …

بره موم

بره موم یا صمغ که گاهی به آن چسب زنبور نیز گفته می‌شود،‌ ماده خمیری و چسبناک است که زنبورها از درختان و گیاهان دیگر جمع‌آوری و به کندو می‌اورند. این ماده ممکن است از جوانه و یا پوست درختان ترشح شود؛ که زنبورها در هنگام نیاز انرا جمع اوری می‌کنند. بره موم معمولا توسط زنبورهای مسن ،که بیش از ۳ هفته سن داشته باشند، در ساعات اولیه روز جمع اوری می‌شود.

کاربرد بره موم توسط زنبورعسل بسیار متعدد است. مهمترین مصارف ان در داخل کندو عبارتند از:‌ پرکردن شکاف‌ها ، تنگ کردن سوراح های تهویه ، تنگ کردن سوراخ پرواز،‌ترمیم شکستگی‌ها،‌ جلا دادن سطح داخلی کندو، محکم کردن محل اتصال قاب ها، مومیایی کردن اجساد حیوانات خارجی که به داخل کندو راه یافته و کشته شده‌اند و زنبورها قادر به خارج کردن آنها نیستند! (مثل جسد موش، حلزون، مارمولک، مار و …)

حتما بخوانید  دانلود رایگان کتاب ۱۶۰ نکته دانستنی زنبور عسل

ژل رویال

ژل رویال (ژل شاهانه یا ژل سلطنتی) توسط غدد زیر حلقی زنبورهای کارگر پرستار، وقتی در سنین ۲ تا ۱۲ روزه‌گی هستند،‌ ترشح شده است. این ژل، به عنوان غذای اصلی ملکه در تمام دوران زندگی او، به نوزادان کارگر و نر در مراحل اولیه رشد داده ‌می‌شود.

حتما بخوانید  درمان کم خونی با ژل رویال و گرده گل (ساده و سریع)

زهر زنبور عسل

زهر زنبورعسل که توسط غده تولید زهر زنبور کارگر و ملکه ساخته می‌شود، در داخل کیسه ای به نام کیسه زهر ذخیره شده و در هنگام نیش زدن زنبور ، از طریق مجرای داخل نیش داخل بدن شخص نیش خورده وارد می‌گردد.

راستی!‌ این رو بهتون گفته بودیم که نیش زنبور ترس نداره؟!

نتیجه

امیدواریم که از کتاب تاریخچه زنبورداری در ایران و جهان لذت ببرید.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع پیدا کنم
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments