درمان, ژل رویال

۱۸ خواص ژل رویال برای سلامتی که باید بدانید! (+طریقه مصرف)

خواص ژل رویال

ژل رویال چیست؟

ژل رویال ترشحی شیر مانند از زنبورهای عسل کارگر است که به پرورش و رشد زنبور ملکه کمک می‌کند. نام دیگر این ماده، شاه انگبین یا ژل سلطنتی است. ژل رویال خواص درمانی بسیاری دارد. استفاده از این ژل برای درمان سرطان، رشد کودکان، پوست، قلب، آلزایمر، پوکی استخوان، دیابت، ناباروری و … بسیار کاربرد دارد.

خواص ژل رویال در طب سنتی

برخی از متون طب سنتی بیان می‌کنند که ژل رویال در حفظ حیات و قدرت بدن نقش داشته، پیری را به تاخیر می‌اندازد و قوای ذهنی و جوانی فیزیکی بدن را تا زمانی که ممکن است حفظ می‌نماید. ژل رویال در واقع به عنوان غنی‌ترین ماده مغذی بیولوژیک شناخته شده و از گذشته های دور به عنوان اکسیر جوانی و مایه حیات در طب سنتی استفاده م‌ شده؛ اکنون نیز در کشورهای پیشرفته جهان، استفاده طبی از آن بر پایه تحقیقات دانشمندان در دانشگاه ها و موسسه های تحقیقاتی معتبر رایج است. با عنایت به نظر گذشتگان ما در طب سنتی و نتایج تحقیقات دانشمندان امروز، ژل رویال می‌تواند در تمامی سنین مصرف شود و به عنوان مکمل غذایی مناسب در رژیم غذایی قرار گیرد.

خواص ژل رویال برای ناباروری (بارداری)

استفاده درست و مداوم از ژل رویال در ابتدا از بروز نازایی پیشگیری می‌کند و برای افرادی که دچار این مشکل هستند، درمانی ساده و کم هزینه به شمار می‌رود. ژل رویال با توجه به خواص درونی منحصر به‌فرد خود، به عنوان دارویی خاص برای درمان نازایی شناخته می‌شود. به نظر می‌رسد وجود هورمون های گونادوتروپیک باعث تاثیر ژل رویال بر روی دستگاه تولید مثل بانوان باشد.

بیشترین علت نازایی در بین بانوان مربوط به تخمدان های پلی‌کیستیک و عدم تخمک گذاری است که هورمون گونادوتروپیک بهترین درمان برای این نوع مشکلات است. همچنین این ماده شفا بخش با تقویت قوای جسمی ، تاثیر مثبتی بر باروری در زنان و مردان می‌گذارد.

خواص ژل رویال برای سرطان

طبق مطالعات انجام شده توسط متخصصان پزشکی بر روی بیمارانشان که از سرطان رنج می بردند، مشخص شد که ژل رویال به طور اعجاب انگیزی از فعالیت BPA (بیسفنول آ) جلوگیری می‌کند.

نتیجه جالب دیگر در نسخه BMC2009 که در سال 2009 منتشر شد: گروهی از محققان ژاپنی دریافتند که ژل رویال با جلوگیری از خون رسانی به تومور سرطانی می‌تواند با این بیماری مبارزه کند.

برای مطالعه مفصل‌تر در این زمینه به مطالعه مقاله درمان سرطان با ژل رویال بپردازید.

خواص ژل رویال برای افسردگی

مطالعات نشان داده اند که ژل رویال تازه قادر به ﺁرام کردن بدن در موقعیت هایی با استرس زیاد و حتی افسردگی ، یک ترکیب منحصر به فرد در ژل رویال وجود دارد که به ﺁن ۲۰-HDA می گویند؛ یا ۱۰- هیدروکسی-ترانس -۲- دکلنوئیک اسید. این ترکیب قادر به محافظت از انسان در افسردگی و اضطراب در دراز مدت است.

در مطالعه اخیر، این موفقیت در موش ها به اثبات رسید؛ زمانیکه روزانه یک بار به مدت سه هفته ﺁن‌ها را در وضعیت استرس و اضطراب قرار دادند. این مطالعه به این نتیجه رسید که HDA ، حاوی ژل رویال است که باعث آرامش و درمان اضطراب یا افسردگی موش ها شد.

مطالعات همچنین حاکی از آن است که افرادی که مرتبا ژله رویال مصرف می کنند، در معرض افسردگی کمتری قرار دارند. با توجه به جنبه های منفی HRT ، یافتن داروهای جایگزین و طبیعی در به حداقل رساندن افسردگی کمک خواهد کرد.

توجه: ژل رویال نیاز است که به طور منظم مصرف شود.

خواص ژل رویال برای بیماری های عصبی

اختلالات عصبی پس از یائسگی و بهبود اختلالات رفتاری شناختی در مطالعه‌ای مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه، اثرات محافظتی RJ بر اختلالات عصبی در تخمدان ها بررسی شده است. (OVX) خرگوشهای دارای کلسترول از طریق رفتار و بیوشیمی خون ، عملکرد عصبی خودمختار ، نفوذپذیری سد خونی مغزی (BBB) ، تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) و آسیب شناسی تشخیص و تجزیه و تحلیل، ارائه شواهد تجربی برای استفاده از RJ در پیشگیری از اختلالات عصبی در زنان یائسه موثرند.

خواص ژل رویال برای کودکان

  • تولید انرژی مضاعف برای کودکان در حال رشد
  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • خاصیت ضد میکروبی

پس به شدت پیشنهاد می‌شود تا به کودک دلبندتان ژل رویال بدهید.

حتما بخوانید  ژل رویال برای کودکان ؛ خواص شگفت انگیز تقویت کننده آن!

خواص ژل رویال برای پوست

بسیاری از مرطوب کننده ها به تسکین پوست خشک و آسیب دیده کمک می‌کنند اما یک اسید چرب خاص که فقط در ژل رویال یافت می‌شود، به طور فعال می‌تواند سطح هیدراتاسیون پوست را تقویت کند. شواهد نشان می‌دهند که اسید 10-هیدروکسی دکنوئیک می‌تواند سد پوست را بازگرداند؛ التهاب را کاهش داده و میزان رطوبت را در لایه بالایی پوست افزایش دهد. تا 60٪ هیدراتاسیون بیشتر در طی 21 روز، فقط فقط در 21 روز!

خواص ژل رویال برای قلب

هم مطالعات حیوانی و هم انسانی نشان می دهند که ژل رویال (شاه انگبین) بر کلسترول خون تأثیر می‌گذارد و از این طریق خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. اگرچه مکانیسم دقیق آن نامشخص است اما پروتئین های خاص در ژل رویال ،‌ همچنان به کاهش کلسترول کمک می‌کنند

یک مطالعه 12 هفته ای نشان داد که ژل رویال ، میزان کلسترول کل و بد خرگوش‌های مصرف‌کننده ژل رویال (ژل سلطنتی) را به ترتیب 28٪ و 23٪ کاهش می‌دهد.

به طور مشابه، یک مطالعه انسانی یک ماهه حاکی از کاهش 11 و 4 درصدی کلسترول کل و “بد” در افرادی است که روزانه حدود 3 گرم ژل رویال مصرف می‌کنند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

ژل رویال پاسخ ایمنی بدن شما به باکتری ها و ویروس های خارجی را تقویت می‌کند. MRJP ها و اسیدهای چرب موجود در ژل رویال باعث تقویت فعالیت ضد باکتریایی می‌شوند که می‌تواند احتمال بروز عفونت را کاهش داده و عملکرد سیستم ایمنی را قوی می‌کند.

با این حال، بیشتر داده های کاربردی، محدود به تحقیقات و آزمایشات روی حیوانات است. بنابراین، برای تأیید این خاصیت ، مطالعات انسانی بیشتری لازم است تا با اطمینان ۱۰۰٪ ، تاثیرات مشابه ان روی انسان ها را تایید کرد.

خواص ژل رویال برای آلزایمر

آلزایمر یک بیماری ویرانگر است که ذهن بیمار را از بین می‌برد و فریب می‌دهد. در اواخر دهه 80 فقط 860 نفر در سال (فقط در آمریکا) تحت تأثیر این بیماری قرار داشتند. اما امروز؟ بیش از 44 میلیون نفر در سرتاسر جهان وجود دارند که از این بیماری وحشتناک رنج می‌برند؛ و هر معیار بیانگر افزایش شدید مبتلایان به آلزایمر است. ابتدا باید بدانیم که این بیماری شایع به عنوان یک “بیماری نادر” مورد توجه قرار می‌گرفت. برای یافتن راههای درمان و پیشگیری از این بیماری تعداد زیادی جستجو صورت گرفته و یکی از موارد، بررسی ژل رویال است.

در سال ۲۰۱۲ و پس از یک دهه تحقیق در مورد خواص ژل رویال ، این محصول زنبورعسل اثر مثبتی در مقابل تخریب نورون ها و ناحیه هیپوکامپ مغز (که بیشترین تاثیر را در بیماری ﺁلزایمر دارد) داشته است. طی نتایج مشخص شد این ماده از تخریب نورون‌های مغز جلوگیری می‌کند و از مغز محافظت می‌کند. حتی معلوم شد که می‌تواند این روند را معکوس کند و باعث تولید نوروژنز (تولید سلول‌های عصبی جدید) شود. این‌ها به‌طور موثر ﺁسیب‌های ناشی از ﺁلزایمر را معکوس می‌کنند. این تحقیق بسیار مطلوب بود.

نتیجتا،‌ ژل رویال می‌تواند به محافظت از مغز در مقابل آلزایمر و زوال عقل بپردازد.

خواص ژل رویال برای پوکی استخوان

پوکی استخوان یک بیماری ساختاری استخوان است که طی آن سوراخ های ریز در استخوان تشکیل می‌شود و تمامیت و استحکام استخوان را از بین می‌برد. در حال حاضر تخمین زده می‌شود که بیش از 200 میلیون نفر از پوکی استخوان رنج می برند. به ازای هر 3 زن ۱ و هر ۵ مرد ۱ نفر مبتلا.
این سوراخ ها از عدم وجود تعادل بین تشکیل استخوان جدید و جذب استخوان های قدیمی شروع می شوند؛ یعنی وقتی كلسیم و فسفات كافی برای تشكیل استخوان طبیعی وجود ندارد تا از جذب آن جلوگیری شود. ژل رویال ممکن است با افزایش جذب کلسیم روده به بهبود این وضعیت کمک کند.

در حال حاضر هیچ درمانی برای پوکی استخوان وجود ندارد به جز درمان های مختلفی که به تقویت بیماری استخوانی شما کمک می‌کند. این درمان ها فقط باعث کند شدن پوکی استخوان می شوند. از طرف دیگر ، ژل رویال در انجام این کار به شما کمک بسیاری می‌کند.

خواص ژل رویال در درمان کم خونی

هموگلوبین وظیفه ترابری اکسیژن از شش‌ها به بافت‌های بدن را بر دوش دارد؛ پس، کم‌خونی مایه بروز هیپوکسی (hypoxia) یا کم اکسیژنی در بافت‌ها و اندام‌ها می‌شود. از آنجایی که سلول‌های بدن برای بقای خود به اکسیژن وابسته هستند، درجه‌های گوناگون آنمی (کم خونی) می‌تواند شرایط بالینی گوناگونی را ایجاد کند.

ژل رویال منبع غنی از Folic Asid و آهن هست که به درمان کم خونی افراد، مخصوصا دختران با متابولیسم پایین و دارای این بیماری کمک شایانی خواهد کرد.

حتما بخوانید  درمان کم خونی با ژل رویال و گرده گل (ساده و سریع)

خواص ژل رویال برای درمان زخم ها

طبق برخی تحقیقات انجام شده، ژل رویال می تواند روند بهبود زخم را تسریع کند.

نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی در مجله Nutrition Research and Practice نشان داد که ژل رویال حرکت فیبروبلاست‌ها (فیبروبلاست‌ها نوعی سلول هستند که روند بهبود زخم را هماهنگ می کنند.) را به سمت زخم مورد نظر جهت درمان آن افزایش می‌دهد.

خواص ژل رویال برای دیابت

شواهد نشان می‌دهند که ژل رویال برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 فوایدی دارد. در یک مطالعه، 50 شرکت کننده زن مبتلا به دیابت نوع 2، دوز 1 گرمی ژل رویال را به طور روزانه به مدت 8 هفته مصرف کردند. نتایج نشان داد که مصرف ژل رویال منجر به کاهش سطح قند خون (سطح قند خون پایین برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مفید است) شده است.

ژل رویال به عنوان مکمل رژیم غذایی

ویتامین‌های ب‌کمپلکس شامل ویتامین‌های ب۱ ( تیامین)، ب۲ ( ریبوفلاوین)، ب۳ ( نیاسین)، ب۵ ( پانتوتنیک اسید)، ب۶ (پیریدوکسین)،ب۷ (بیوتین) ب۹ (فولیک اسید)و ب۱۲ (کوبالامین) هستند. این ویتامین‌ها برای کسب انرژی و سنتزهای شیمیایی، فعالیت‌های آنزیمی، تنظیمات پروتئینی و سایر فعالیت‌های بدنی روزانه لازم هستند. یکی از بهترین و مهم‌ترین منابع ویتامین‌های ب‌کمپلکس ژل رویال است.

بنابراین این ماده می‌تواند به عنوان یک مکمل رژیمی فوق العاده مورد استفاده قرار گیرد.

خواص ژل رویال برای ورزشکاران

ژل رویال انرژی و سرزندگی را تأمین می‌کند و بنابراین از آن به عنوان نیرو بخشنده و تحریک کننده استفاده می‌شود. سیستم عصبی را تقویت کرده، تمرکز و خلق و خوی را بهبود می‌بخشد. همچنین باعث افزایش مقاومت در برابر خستگی ، تحریک اشتها و سیستم ایمنی بدن و تقویت سیستم دفاعی بدن می‌شود. بنابراین، ژل رویال برای ورزشکاران بسیار توصیه می‌شود؛ زیرا آنها در یک تلاش مداوم جسمی و روحی قرار می‌دهد.

داخل مقاله خواص ژل رویال برای ورزشکاران به طور کامل به این موضوع پرداخته شده. پیشنهاد میکنیم مطالعه کنین.

خواص ژل رویال برای عوارض شیمی درمانی

شیمی درمانی و سایر درمان های سرطان با عوارض جانبی منفی قابل توجهی همراه است؛ از جمله نارسایی قلبی، التهاب و مشکلات گوارشی. ژل رویال می‌تواند برخی از عوارض جانبی منفی ناشی از برخی درمان های سرطانی را کاهش دهد.

یک مطالعه روی موش های صحرایی نشان داد که ژل رویال می‌تواند کاهش قابل توجهی در آسیب قلبی ناشی از شیمی درمانی را باعث شود.

یک مطالعه انسانی دیگر نشان داد که مصرف ژل رویال به صورت موضعی می‌تواند از موکوزیت جلوگیری کند.

گرچه نتایج این آزمایشات دلگرم کننده بوده‌اند اما تحقیقات بیشتری هم باید انجام بگیرد.

ژل رویال می‌تواند برای درمان سرطان مفید باشد. پس مقاله درمان سرطان با ژل رویال رو مطالعه کنین.

خواص ژل رویال برای افزایش طول عمر

ژل رویال به دلیل اینکه می‌تواند در درمان بیماری های شایع سالمندان نظیر بیماری های قلبی ، رماتیسم مفصلی ، پوکی استخوان و آرتروز استخوان بسیار موثر باشد، می‌تواند کمک بسیاری به انسان ها کند تا طول عمر خود را افزایش داده و زندگی باکیفیت‌تری نیز داشته باشند. حتی ملکه زنبورعسل با مصرف ژل رویال ، عمری ۳۷ برابری نسبت به زنبور کارگر دارد.

همچنین یک آزمایش روی کرم های گرد انجام شد. دانشمندان کشف کردند که طول عمر افراد مورد آزمایش افزایش یافته است. نتیجه گرفته شد که ژل رویال این کار را با کاهش سیگنالینگ انسولین انجام داده است. این مسیر به بهبود طول عمر در بسیاری از ارگانیسم ها کمک می کند.

برای دانستن بیشتر در این زمینه مقاله ژل رویال و افزایش طول عمر رو مطالعه کنید.

طریقه مصرف ژل رویال

ژل رویال به عنوان مکمل رژیم غذایی ، در حالت طبیعی به صورت ژل ، یا به صورت پودر و کپسول مصرف می‌شود. ژل رویال همچنین می تواند به صورت موضعی بر روی پوست شما اعمال شود و گاهی در محصولات مراقبت از پوست در دسترس تجاری است.

مزایای مصرف شاه انگبین (ژل رویال) در طیف وسیعی از دوزها مشاهده شده است. اما مقدار مصرف ژل رویال چقدر است؟ تحقیقات فعلی بیانگر مصرف روزانه 300 تا 60000 میلی گرم هستند. اگر قبلاً از ژل رویال استفاده نکرده اید، بهتر است با دوز بسیار کمی شروع کنید تا از واکنش های آلرژیک جدی و عوارض جانبی خودداری کنید.

برای دانستن بیشتر در این زمینه مقاله طریقه مصرف ژل رویال رو مطالعه کنید.

حتما بخوانید  18 عکس فوق العاده از ژل رویال

موارد احتیاط مصرف ژل رویال

به طور کلی می‌توان گفت که ژل رویال برای کودکان کمتر از ۱ سال، افراد دارای حساسیت‌ (آلرژي و …) و یا افرادی که در حال مصرف برخی از داروهای شیمیایی هستند، مناسب نیست. در صورت بروز واکنش‌های حساسیت‌زا، مصرف آن باید فورا قطع شود؛ و برای شروع دوباره آن بهتر است تا با پزشک خود مشورت کنید.

حتما بخوانید  عوارض ژل رویال و موارد منع مصرف آن

نتیجه

ژل رویال فواید فوق العاده‌ای برای افزایش طول عمر، درمان دیابت، زخم ها، کم خونی، پوکی استخوان، آلزایمر، قلب پوست، بیماری های عصبی، افسردگی، سرطان‌، ناباروری و … دارد. لذا حتی با وجود قیمت نسبتا گران آن، حتما سعی کنید تا در رژیم غذایی خود از این ماده شگفت انگیز استفاده کنید.

ایام به کام

میس بی

 

اشتراک
اطلاع پیدا کنم
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments