زنبورشناسی, عسل شناسی, موم

۸ خاصیت مهم موم عسل در طب سنتی

موم عسل خواص طب سنتی فواید

مقدمه

امروز در مقاله‌ای می‌خواهیم به بیان خواص و فواید موم عسل از نظر علم روز دنیا و طب سنتی بپردازیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه موم

فواید موم عسل از زمان های قبل از تاریخ، مورد استفاده انسان بوده است. مصری های قدیم در ۴۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، زنبورعسل را نگهداری کرده و موم آن را برای ساختن قالب، برای نوشتن و همچنین برای مومیائی کردن و محفوظ کردن اجساد مرده هایشان بکار می برده اند!

ویژگی های موم طبیعی عسل

موم داراي طبیعتی گرم است. موم ماده‌ای غیر قابل هضم برای انسان است که ساختمان آن ترکیبی از اسیدهای چرب با الکل است. موم‌ در دمای اتاق جامد است؛ در الکل و آب غیرمحلول، و در اتر و سولفوردوکربن قابل حل می‌باشد و در حرارت ۶۰ درجه ذوب می‌شود.

از هر ۱۰ قاب بافته شده در کندو، ۲۵۰ گرم موم خالص می‌توان بدست آورد. همچنین برای تولید ۱ کیلوگرم موم، زنبورها باید ۱۲ کیلو عسل بخورند!

برای مطالعه بیشتر درباره زنبورها می‌توانید کتاب ۱۶۰ نکته دانستنی زنبورعسل را به طور رایگان مطالعه نمایید.

خواص و کاربردهای هر نوع موم، منحصر به نوع گیاهان مورد استفاده توسط زنبور و خود نوع زنبور می‌باشد. مهمترین کاربرد موم در خود کندو می‌باشد که زنبورعسل از موم برای ساختن “شان” به‌عنوان محلی برای تخم ریزی و پرورش نوزادان، انبار عسل، انبار گرده گل و به‌طور کلی محل زندگی خود استفاده می‌کند.

خصوصیات فیزیکی موم زنبور عسل

موم زنبور عسل ماده‌ای جامد و بی‌شکل با بوی عسل و بدون طعم می‌باشد که وقتی در بین انگشتان دست فشار داده شود، نرم بوده و حالت پلاستیکی دارد؛ ولی وقتی کاملا سرد باشد خشک و شکننده است. خصوصیات فیزیکی موم زنبورعسل و موم حاصل از ذوب و صاف کردن شان های زنبور عسل (موم خام) توسط محققین مورد مطالعه قرار گرفته است.

موارد مصرف موم زنبورعسل عبارتند از:

  • در صنایع داروسازی برای ساختن پمادها، کرم ها، پوشش روی قرص ها و …
  • در دندان پزشکی برای تهیه قالب از دهان و دندان ها
  • در ریخته‌گری برای ساختن قالب
  • در صنعت نساجی
  • برای ساختن انواع واکس ها، جلا دادن لوازم و وسایل منزل، جلا دادن چرم و نخ و …
  • برای ساختن انواع چسب
  • تولید آدامس
  • ساخت جوهر
  • انواع مواد ضد آب
  • در صنعت کاغذسازی
حتما بخوانید  عکس عسل؛ ۲۶ تصویر فوق العاده از عسل طبیعی و موم

خواص موم عسل؛ فواید آن در طب سنتی

۱- چاک گوشه لب

یکی از فواید موم عسل، درمان چاک لب می‌باشد. به این روش که مقداری موم عسل را با مقدار برابر روغن حیوانی در ظرف بن ماری گرم کنید تا مخلوطی یکنواخت به دست آید. بعد کمی سفیداب روی آن بپاشید و سپس هم بزنید؛ روزی ۳ مرتبه آن را به موضع درد بمالید.

۲- درمان نقرس

مقداری موم زنبور عسل و صمغ کاج را در ظرف بن ماری گرم کنید و مقداری عسل به مخلوط اضافه نمایید. سپس این پماد را روی پارچه کتانی مالیده و روی انگشت شست پا ببندید؛ این کار باعث تسکین درد و کاهش ورم مفصل انگشت شست می‌گردد.

۳- درمان زگیل های پوستی

مقداری عسل را با موم در ظرف بن ماری گرم کنید؛ آن را روی برگ چغندر یا گشنیز مالیده؛ سپس روی موضع قرار دهید و روی آن را محکم ببندید. سه روز به حال خود بگذارید تا زگیل ها را از بین ببرد. در صورت نیاز می‌توان رویه درمان را مجدد تکرار کرد.

۴- تسکین دردهای رماتیسمی

به منظور تسکین دردهای رماتیسمی مقداری موم عسل، روغن زیتون و روغن سیاه دانه را به نسبت مساوی مخلوط کرده و روی موضع درد بمالید؛ آن را با پارچه ببندید تا گرم شود و بهبودی حاصل گردد.

۵- مناسب برای سینوزیت و تنگی نفس

جان ویس پزوهشگر آمریکایی، جویدن فرآورده ای از موم و عسل را برای پاک کردن راه های بینی و حلق، توصیه می‌نماید و در مورد سینوزیت، تنگی نفس، سرفه و زکام، آن را دارویی بی نظیر می‌داند. برای این کار بیماران باید نصف قاشق مربا خوری عسل را با موم مصرف نموده و موم آن را برای یک ربع بجوند.

۶- استحکام لثه ها

جویدن موم عسل، جرم دندان ها را از بین می‌برد و لثه ها را محکم می‌نماید. نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد “مصرف موم عسل برای پیشگیری از ایجاد پوسیدگی و پلاک دندانی سودمند می‌باشد.”

پژوهشگران کشورمان نیز تاثیر عصاره موم عسل را بر پوسیدگی و پلاک دندانی بررسی کردند که براساس آن، غلظت های مختلف عصاره موم عسل، باعث توقف رشد و نابودی میکروب های اصلی ایجاد پوسیدگی و پلاک دندانی موسوم به باکتری استرپتوکوکوس موتانس می‌شود.

۷- ساخت شمع بدون ضرر

به دلیل ساختاری که موم عسل دارد می‌توان از آن به عنوان یک شمع خانگی بدون ضرر استفاده کرد. شمع های موجود در بازار حاوی مواد سمی می‌باشند و برای سلامتی انسان مضر هستند.

موم عسل شمع

شمع موم عسل

۸- از بین بردن جوش های صورت

ویتامین A به پوست صورت شما کمک می‌کند تا جوش ها از بین برده شوند. موم عسل حاوی مقدار زیادی از ویتامین A می باشد. بنابراین عفونت های جوش صورت شما توسط موم عسل از بین خواهند رفت.

حتما بخوانید  کاهش اعجاب انگیز چین و چروک صورت با ماسک عسل و گرده گل

نتیجه

همانطور که دیدید از نظر علمی، موم زنبور عسل یک ماده طبیعی است که توسط زنبورهای عسل کارگر از غده های موجود در زیر شکم آنها ترشح می‌شود. و به جهت حفاظت از کندوی خود استفاده می‌شوند. از خواص بیشمار آن غافل نشویم.

ایام به کام

میس بی

اشتراک
اطلاع پیدا کنم
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments