درمان, عسل شناسی

۱۰ نسخه درمان فوری یبوست با عسل

درمان یبوست عسل طبیعی

درمان یبوست

قسمت مهمی از عملکرد روده‌ ما بر عهده‌ باکتری‌های مفید روده، یعنی پروبیوتیک‌ها است. این باکتری‌های مفید، به هضم مواد و سیستم ایمنی بدن‌مان کمک می‌کنند. اگر پروبیوتیک‌ها بتوانند ماده مورد علاقه‌شان را پیدا کنند، به فعالیت و تولید مثل خود ادامه می‌دهند. دانه‌های غلات و سبزی‌ها، و عموماً غذاهای  فیبردار، از مواد مورد علاقه‌ پروبیوتیک‌ها هستند.

عسل حاوی الیگوساکارید است. الیگوساکاریدها قندهای پیچیده‌ای هستند و بر این باور هستیم که به دلیل وجود آن‌ها، عسل ضد دیابت است. در واقع این الیگوساکاریدها نقش پروبیوتیک‌ها را برای باکتری‌های مفید ایفا می‌کنند.

عسل پروبیوتیک دارد؟

بله، اما فقط اگر بیش از ۲ الی ۳ ماه از تولیدش نگذشته باشد. حاوی بیفیدوباکتر و لاکتوباسیلوس است. این دو باکتری، باکتری‌های خوبی هستند که به تعادل در هضم غذا و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. این روزها هر وقت که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنیم یا سرما می‌خوریم توصیه می‌شود که این باکتری‌ها را به رژیم غذایی‌مان اضافه کنیم. پس چرا به جای استفاده از قرص یک قاشق عسل شهد درختی نخوریم؟ به یاد داشته باشید که عسل فقط در ۲ تا ۳ ماه اول حاوی پروبیوتیک‌ها است و بعد از آن فقط حاوی پروبیوتیک‌هایی است که پروبیوتیک‌های روده‌مان را تغذیه می‌کنند. پس در تابستان به دنبال تهیه‌ عسل از فروشندگان محلی باشید.

از کجا پیدایش کنم؟

فروشگاه عسل طبیعی میس بی ، یکی از مراکزی است که می توانید در آن عسل تازه و خالص پیدا کنید و سفارش دهید.

می‌خواهیم یبوست را به دو مورد ربط دهیم:

 1. عدم توانایی ما انسان‌ها در هضم بعضی چیزها (نظرات، کارهای دیگران و …)، در زندگی‌مان است. در واقعه سیستم گوارش‌ ما، دقیقاً همان کاری را انجام می‌دهد ‌کند که ما در سطح احساسی انجام می‌دهیم.
 2. دومین مورد، عدم توانایی ما برای رها کردن چیزها است؛ برای خروج از چیزهایی که به آن‌ها نیازی نداریم، چیزهایی که دوست نداریم، خاطرات و … . همه‌مان باید بیش از این به درون خود بنگریم و فقط در صورت انجام چنین کاری است که در نهایت به مشکل‌‌مان پی می‌بریم.

یبوست یک اختلال گوارشی رایج است که افراد سنین مختلف را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یبوست به صورت پزشکی، یعنی حرکت روده سه بار یا کمتر در یک هفته؛ در یبوست شدید، حرکت روده به یک بار و کمتر در هفته کاهش می‌یابد.

این اتفاق به علت مشکل در عبور مدفوع است؛ به این دلیل که کولون آب بیشتری از غذا در روده بزرگ جذب کرده و مدفوع بسیار خشک و سخت است و این حالت فرد را به فشار بیش از حد برای خالی کردن مدفوع مجبور می‌کند.

حتما بخوانید  کاهش اعجاب انگیز چین و چروک صورت با ماسک عسل و گرده گل

طب سنتی در مورد یبوست چه می‌گوید

در طب سنتی، اعتقاد بر این است که مصرف بعضی خوراکی‌ها مثل بادمجان، عدس، گوشت‌های نمک‌سود شده، ماهی‌های شور، شیرینی، قهوه، شکلات، چای پررنگ، سبزی‌های تند، خوراکی‌های ترش و قابض مثل آبغوره، فست‌فودها و غذاهای آماده و همچنین آب یخ می‌تواند باعث یبوست شود. در مقابل، غذاهایی مثل اسفیدباج،  گوشت مرغ چاق، بال جوجه یا مرغ و عسل نیز باعث لعاب‌دار شدن خوراک و نرم شدن مدفوع می‌شود؛ تخم کرفس نیز جاذب از معده و دافع از روده است. روغن زیتون هم دارای ملین است و دل درد را برطرف می‌نماید.

در ادامه به بیان راهکارهای پیشگیری و درمان یبوست خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

حتما بخوانید  عسل با شیر داغ؛ آیا ترکیبی سمی است؟

درمان یبوست شدید با عسل

نسخه اول درمان یبوست با عسل

مصرف دو قاشق چای خوری عسل سه بار در روز مفید در رفع یبوست موثر است.

یک قاشق عسل = ۲۱ گرم


نسخه دوم درمان یبوست با عسل

همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری از عسل و آب لیمو را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و هر روز صبح با معده خالی بخورید.


نسخه سوم درمان یبوست با عسل

پودر گل بابونه را معادل یک قاشق مرباخوری در یک لیوان ریخته، آب جوش اضافه کرده و به‌مدت ۵ دقیقه دم کنید. سپس صاف کنید و یک قاشق مربا خوری عسل طبیعی و یک قاشق مرباخوری روغن کتان اضافه و هم بزنید. پس ولرم شدن آن، کم کم بنوشید. روزانه تا سه فنجان از این مسهل طبیعی مصرف نمایید.


نسخه چهارم درمان یبوست با عسل (مناسب کودکان)

یک قاشق مرباخوری از بذر رازیانه کوبیده شده را در یک لیوان آب جوش اضافه کنید. در آن یک قاشق مرباخوری عسل بریزید، هم بزنید و بنوشید؛ این مسهل مناسب کودکان است.


نسخه پنجم درمان یبوست با عسل

اب ریواس تازه را بگیرید؛ به ازای هر فنجان، یک قاشق مرباخوری عسل طبیعی اضافه کنید و هم بزنید. مسهل مفید و موثری است.


نسخه ششم درمان یبوست با عسل

یک قاشق عسل را در یک لیوان شیر سرد حل و قبل از خواب میل نمایید. چنانچه یبوست پایان گرفت، در دنباله درمان، فقط کافی است که یک قاشق عسل را بدون شیر قبل از خواب میل نموده تا معده آرام شود و سوءهاضمه برطرف گردد؛ زیرا عسل طبیعی موجب از بین رفتن گازها و نفخ معده، و همچنین دفع فضولات معده و روده می‌شود. خوردن شیر و عسل روزی دو لیوان، علاوه بر خواص فوق العاده‌ای که دارد برای رفع یبوست هم بسیار نافع است.

«لوتینگر» معتقد است که این حالت درمان مسهلی عسل، که از سوی پژوهشگر دیگری به نام «هیپوکرات» تایید شده است، جوش ها و بهم ریختگی معده را نیز بر طرف می‌سازد.


نسخه هفتم درمان یبوست با عسل

به عقیده متخصصین رژیم درمانی کشورمان، مصرف جوشانده سبوس گندم همراه با عسل طبیعی یکی از بهترین داروها برای افراد مبتلا به یبوست است؛ که هم سهل الهضم است و هم سهل التجزیه.


نسخه هشتم درمان یبوست با عسل

۱۵ تا ۲۰ گرم شنبلیله را در یک لیتر آب دم و سپس صاف کنید. آن را با ۲۵۰ گرم عسل طبیعی مخلوط کنید و روزی سه فنجان قبل از غذا میل نمایید.


نسخه نهم درمان یبوست با عسل

۲۰ تا ۴۰ گرم میوه تازه آقطی (یاس کبود) را در یک لیتر آب یا شیر مخلوط کنید و ده دقیقه بجوشانید؛ پس از صاف کردن آن، با ۲۵۰ گرم عسل طبیعی شیرین كرده و صبح ناشتا و به فاصله نیم ساعت به نیم ساعت، یک لیوان از آن بنوشید.


نسخه دهم درمان یبوست با عسل

۱ قاشق غذاخوری عسل طبیعی را با 1/2 یا 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب مخلوط کنید. برای آماده‌سازی سیستم گوارش هضم آن را ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از غذا مصرف نمایید.

شربت مخلوطی از یک واحد سرکه طبیعی انگور + دو واحد عسل با عرق نعناع یا چای نعناع روزی سه فنجان بنوشید. این نوشابه انرژی زا، ضد آلرژی‌، تقویت کننده روحیه، پاک کننده خون و لنف می‌باشد. این دارو برای تمام فصول سال و بسیاری از بیماری‌ها مفید است.

برای خرید عسل طبیعی کلیک نمایید.

پیشگیری از یبوست

 • کسانی که دارای یبوست هستند بهتر است به جای شکر سفید از عسل یا شکر خام (قهوه‌ای) استفاده كنند.
 • عسل طبیعی یک ملین ملایم بوده و به مخاط روده آسیب نمی رساند. بنابراین می توان از سنین کودکی مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین خوردن یک قاشق مربا خوری عسل هم بعد از هر وعده غذا برای جلوگیری از یبوست بسیار موثر است.
 • خوردن یک قاشق مربا خوری عسل طبیعی هم بعد از هر وعده غذا برای جلوگیری از یبوست بسیار موثر است.
حتما بخوانید  ۸ راهکار بسیار موثر در درمان بیماری های پوستی با عسل

دیگر ترکیباتی که برای درمان یبوست استفاده می‌شوند:

 چندین راه برای درمان یبوست، بدون استفاده از داروی شیمیایی وجود دارد.
مانند:
 • سعی کنید حداقل ۱۷۰ گرم غلات (به خصوص جو) در روز بخورید.
 • استفاده‌ي زیاد (روزانه بین ۱۸ تا ۳۰ گرم) از میوه‌ها و سبزیجات. علاوه بر فیبر، حاوی درصد بالایی آب هستند. فقط موزهای رسیده (زرد همراه با لکه‌های قهوه‌ای) را استفاده نمایید.
 • آب بیشتر = زندگی سالم‌تر. بیش از دو لیتر آب (حدود ۸ لیوان) در روز بنوشید.
 • روغن کتان. کار می‌کند! کپسول‌هایش را امتحان کنید، خوردن روغن با قاشق واقعاً سخت است. دو کپسول در روز نتایج خوبی خواهد داشت. این روغن برای خانم‌های باردار نیز توصیه می‌شود.
 • دانه‌های کتان حاوی نسبت خوبی از امگا ۳ و ۶ برای بدن هستند و به تنظیم سیستم گوارشی و متابولیسم بدن کمک می‌کنند.
 • روغن زیتون بسیار مفید است. مقدار روغن زیتون مورد استفاده در رژیم غذایی‌تان را بیشتر نمایید و مطمئن شوید روغنی که مصرف می‌کنید گرما دیده نباشد.
 • ورزش کنید. اگر به اندازه‌ي کافی تحرک ندارید، سیستم گوارشی‌تان نیز از شما پیروی نخواهد کرد.
 • از داروهای هومیوپاتی استفاده نمایید. در حالی که اثر بخشی آنها مورد بحث است. برخی مطالعات پیشنهاد کرده‌اند که درمان های ارائه شده توسط پزشکان هومیوپاتی، می تواند موفقیت آمیز باشید. مانند:کلاسیکا کربنیکا، نیوکس وومیکا، سیلیس، بریونیاو لیکوپردیم
 •  به جای برنج سفید از برنج کامل استفاده کنید. این نوع برنج حاوی فیبر زیادی است که با مشکل یبوست مقابله می‌کند.
 • در حالت کلی در صورت بروز مشکل یبوست به جای مواد غذایی تصفیه شده از مواد غذایی کامل مانند نان سبوس دار و آرد کامل استفاده نمایید.
در نهایت اگر تمامی این داروها و درمانهای خانگی جواب ندادند، حتما با یک پزشک صحبت کنید.

نتیجه

همانطور که دیدید، یکی از خواص اعجاب انگیز دیگر عسل طبیعی، درمان یبوست است که برای پیشگیری و درمان آن راهکارهای بسیاری وجود دارد. نکته جالب این است که عسل در درمان و پپیشگیری اکثر بیماری‌های معده، دستگاه گوارش، مشکلات کبدی و عصبی پوسیدگی دندان‌ها، موثر است. به همین دلیل است که استفاده از عسل طبیعی باید یک برنامه مرتب روزانه باشد.

ایام به کام

میس بی

 

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع پیدا کنم
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments