درمان, عسل شناسی

عسل چاق کننده است یا لاغر کننده؟

عسل چاق لاغر کننده

مقدمه

عسل چاق کننده است یا لاغر کننده؟ این پرسشی است که بسیاری از آقایان و بانوان، ورزشکاران و رژیم‌گیران، هرروز با مصرف عسل از خودشان می‌پرسند. در ادامه به بررسی این سوال خواهیم پرداخت. با میس بی همراه باشید.

همچنین می‌توانید مقاله نقش پررنگ عسل در زندگی ورزشکاران را بخوانید.

املاح و عناصر تشکلیل دهنده عسل

متخصصان تغذیه می‌گویند:« عسل طبیعی از جمله مغذی‌ترین موادی است که سرشار از منیزیم، پتاسیم، کلسیم، آهن فروکتوز و گلوکز، انواع ویتامین‌های گروه مواد معدنی، آنزیم‌ها و نیز عناصر کمیاب B است و به همین دلیل مصرف روزانه آن، همواره توصیه می‌شود.»

عسل چاق کننده است یا لاغرکننده؟

باید در جواب گفت: عسل، نه تنها چاق کننده نیست بلکه لاغر کننده نیز می‌باشد. گروهی از افراد به دلیل ترس از بروز اضافه‌وزن سراغ عسل نمی‌روند اما این یک باور نادرست است؛ زیرا پژوهش‌های اخیر متخصصان نروژی نشان می‌دهد که عسل، مناسب‌ترین شیرینی‌ برای افراد چاق و دارای اضافه وزن و حتی در حال رژیم است. زیرا از کالری بسیار کمی برخوردار است؛ البته به شرطی که بیشتر از یک قاشق غذاخوری در روز مصرف نکنید.
از طرفی مصرف مداوم و به‌ اندازه عسل‌ طبیعی به از بین بردن چربی‌های بدن، مخصوصا چربی‌های اطراف قلب بسیار کمک می‌کند و به همین دلیل در پیشگیری از بروز سکته‌های قلبی هم موثر است.

عسل چگونه از چاقی پیشگیری می‌کند؟

بیشتر چربی‌ها به عنوان یک منبع مصرف نشده در بدن ذخیره و باعث حجم‌گیری و وزن زیاد می‌شود و عسل باعث به کار گیری چربی‌های ذخیره شده می‌شود؛ و با سوزاندن آن انرژی فعالیت روزانه را فراهم می‌کند و با کاهش وزن تدریجی، از چاقی پیشگیری می‌کند. حتی درمانگران طب سنتی هندوستان نیز به افراد مبتلا به اضافه وزن، مصرف عسل را توصیه می‌کنند.

عسل به چه دلیل کاهش دهنده وزن است؟

شکرهای تصفیه شده که فاقد ویتامین و مواد معدنی است را اغلب شکرهای خالی از کالری می‌گویند. این نوع شکرها باعث سوخت‌وساز مواد غذایی در بدن می‌شوند اما در عین حال پس از اتمام مواد غذایی موجود در بدن مانع سوخت‌وساز کلسترول و اسید چرب شده و در نتیجه باعث بالارفتن کلسترول شده، اسید چرب در بافت‌ها ایجاد کرده و فرد در نهایت چاق می‌شود.

اما در مقابل عسل که ماده شیرین طبیعی است شامل 22 نوع آمینو‌اسید و مواد معدنی است که برای متابولیسم بدن ضروری بوده و در پیشگیری از چاقی مؤثر است. این تصور در بین عموم مردم وجود دارد که مصرف یک لیوان آبلیمو به همراه مقداری عسل در اول صبح در از بین رفتن سلولیت‌ها مؤثر است؛ زیرا متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد.

در این رابطه، طبق تحقیقات جدید یک گروه محقق انگلیسی، در یک برنامه غذایی کاهش وزن می‌توان از غذای معمول خانواده، تنقلات و انواع دسر‌ها که معمولا در رژیم غذایی لاغری تجویز می‌شوند، استفاده کرد. به شرط اینکه به جای شکر، از عسل برای شیرین کردن آنها استفاده شده باشد. به علاوه با جایگزین کردن عسل به جای شکر در طول روز و افزودن یک قاشق عسل در نوشیدنی گرم و مصرف آن قبل از خواب، مکانیزم‌هایی که در مغز، نیاز بدن به شیرینی را تحریک می‌کنند، از کار می‌افتند.

نتیجه

بنابراین دیدیم که عسل به دلیل گلوکز و فروکتوز طبیعی که دارد، به تنهایی باعث چاقی نمی‌شود؛ البته اگر با مواد خاص دیگری ترکیب شود، باعث چاقی نیز می‌تواند بشود. در آینده بسیار نزدیک به بیان مواد و ترکیبات لازم شگرفی برای لاغری یا چاقی در کم‌ترین زمان خواهیم پرداخت.

ایام به کام

میس بی

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع پیدا کنم
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments