عسل شناسی

آیا عسل را می توان به نوزادان داد؟

عسل نوزادان

مقدمه

اکثر مادران باتوجه به مزیت های عسل طبیعی و مشتقات آن بسیار مصر هستند تا فرزندان خود را نیز از این نعمت الهی بهره مند گردانند. بنابراین سوال خیلی از آنان این است که آیا عسل را می توان به نوزادان داد؟ در ادامه به جواب این موضوع خواهیم رسید. با ما همراه باشید.

آیا عسل را می توان به نوزادان داد؟

در جواب باید گفت خیر؛ به گفته کارشناسان پزشکی و متخصصان اطفال، عسل نباید به نوزادان زیر سن 1 سال داده شود.

دلیل اصلی آن این است که عسل ممکن است شامل آندوسپورهای خاموش گونه ی باکتریایی شناخته شده به عنوان بوتولیسم کلستریدیوم (Clostridium botulism) باشد.

با تبدیل این Endospores به باکتری های سمی، در دستگاه گوارش پایین تر نوزاد، این اندوسپورها خطر ابتلا به بوتولیسم نوزادان را افزایش می دهند. اگر این مقدار بسیار جزئی وارد جریان خون شود ، در کمتر از چند دقیقه با فلج کردن عضلات تنفسی، باعث مرگ فرد می شود.

حتما بخوانید  ژل رویال برای کودکان ؛ خواص شگفت انگیز تقویت کننده آن!

بوتولیسم نوزادان ، در تمام قاره ها به جز آفریقا وجود دارد. بوتولیسم می تواند توسط خاک یا گرد و غبار (به خصوص گرد و خاک کیسه جارو برقی) در نوزاد ایجاد شود؛ ولی خوردن عسل، مهم ترین عامل بروز این مسمومیت است.

مسمومیت بوتولیسم در نوزادان زیر یک سال اتفاق می افتد ، ولی اکثرا تا سن ۶ ماهگی است. حتی اگر برای شیرین‌شدن سر پستانک نوزاد ، عسل به آن بمالید؛ این سم را در بدن نوزاد ایجاد خواهد کرد. سم بوتولیسم به‌عنوان کشنده‌ترین سم برای انسان ها شناخته شده است.

بهترین راه این است که از خوردن آن اجتناب کنید.

حتما بخوانید  درمان ساده بیماری های دهان با عسل

نتیجه

بنابراین می توان نتیجه گرفت که از دادن عسل به کودکان ، تازمانی که حداقل یک ساله باشد، خودداری کنید. ایمن تر این است که کودک شما 18 ماهگی را پر کرده باشد.

ایام به کام

Miss Bee

5 1 vote
امتیاز شما

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع پیدا کنم
guest
2 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
محتشم
امتیاز شما :
     

مطالب خوبی دارید سپاس