بره موم

خواص شگفت‌انگیز بره موم برای پوست!

خواص بره موم پوست

کاربرد بره موم در زیبایی و سلامت پوست

امروزه داروها و مواد بهداشتی و آرایشی زیادی برای زیبایی و درمان پوست عرضه می‌شود و برخی از آن‌ها نیز ادعا دارند که از موادی با پایه‌های طبیعی ساخته شده‌اند و به بهانه این ادعا معمولا قیمتی گزاف‌تر دارند اما، بیشتر این مواد آنچنان که باید موثر نیستند و مصرف آن‌ها نتایج دلخواه را نمی‌دهد.

یکی از متداول‌ترین مواد طبیعی که در این مواد آرایشی–بهداشتی استفاده می‌شود، بره موم یا پروپولیس (Propolis) است؛ این ماده با خواص بی‌شمار خود برای پوست همواره به عنوان یکی از مواد اصلی و پایه در مواد آرایشی–بهداشتی معرفی می‌شود. اما کارشناسان طب سنتی معتقد هستند استفاده از بره موم طبیعی بدون واسطه می‌تواند نتایج بسیار بهتری برای زیبایی و درمان پوست به همراه داشته باشد.

مردم باستان، به ویژه ایرانیان و مصریان، سال‌ها پیش، از این ماده با ارزش و مفید برای داشتن چهره زیباتر استفاده می‌کردند. همچنین، بره موم از مواد اصلی اطبا برای درمان بیماری‌ها به شمار می‌رفته است. این ماده خارق العاده خواصی شامل اثر ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد انگلی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد پوسیدگی دندان دارد؛ همچنین به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، بهبود دهنده اختلالات دهان و لثه، بی حس کننده موضعی، کاهش دهنده فشار خون کاربرد دارد.

استعمال بره موم در پمادها، کرم ها و برخی مواد شوینده نیز امکان پذیر است و به عنوان نمونه، از پماد حاوی بره موم می توان برای رفع التهابات پوستی استفاده نمود. چرا که خاصیت ضد عفونی کننده آن برای رفع اینگونه مشکلات بسیار کاربردی است.

خواص بره موم برای پوست و بالا بردن کیفیت آن

مکمل های بره موم، با تقویت رشد سلول های جدید پوستی، می توانند روند تسکین زخم ها را تسریع بخشند. در یک مطالعه که بر روی موش ها انجام گرفت، خواص بره موم برای پوست شامل بهبود سریع تر زخم ها بوده و این ماده به تولید مجدد سلول های آسیب دیده کمک کرد. در یک مطالعه سلولی، برم موم چینی، سلول ها را از آسیب محافظت کرده، فعالیت کلاژن را حفظ کرده و باعث به جریان افتادن ژن های گلوتاتیون آنتی اکسیدان ها گردید.

مراقبت از پوست با بره موم

اگر بره موم از صمغی بدست بیاید که از تنه درخت خارج شده است، بنابراین از لحاظ مقایسه، از پوست ما نیز دفاع و مراقبت می‌کند و مراقبت از پوست با بره موم امکان پذیر است. تجربه و علم، نتایج بدست آمده در موارد زیر را تصدیق می‌کنند:

 • آسیب‌های پوستی را درمان می‌کند.
 • به روند بهبود جراحی های پوستی کمک می‌کند.
 • از جراحات پوستی محافظت می‌نماید.
 • سوختگی‌ها را التیام می‌بخشد.
 • از زخم‌ها محافظت کرده و آن‌ها را بهبود می‌دهد.
 • از بیماری‌های پوستی و چشمی جلوگیری می‌نماید.
 • بیماری‌های زنان را نیز درمان می‌کند.

و البته همانطور که ذکر شد، بره موم در صنعت تولید لوازم آرایشی نیز بسیار مورد توجه واقع شده است.

بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهند که مردم همواره از این ماده به دلیل خواص ضدمیکروبی و ضدالتهابی آن استفاده می‌کرده‌اند. امروزه تحقیقات نتایج خوبی برای مراقبت از پوست با بره موم را نشان داده‌اند.

حتما بخوانید  ۸ راهکار بسیار موثر در درمان بیماری های پوستی با عسل

روش‌های استعمال خارجی برای مراقبت از پوست با بره موم

نتایج مناسبی در استفاده از بره موم در برابر تاول لب، آسیب های پوستی، تبخال مرکب، آسیب‌های زونا و تبخال تناسلی نیز بدست آمده است. بره موم مصری، با موفقیت جهت مقابله با انواع مختلف زگیل مورد استفاده قرار گرفته است.

طبق اظهارات پوتسچینکووا، پمادهای گرم کننده موم زنبور + بره موم را می‌توان به جهت بهبود ورم مفصل، آرتروز و رگ به رگ شدگی، آسیب‌های جسمی، التهاب ماهیچه‌ها، اعصاب و رشته‌ها استفاده نمود. پمادهای بره موم برای رفع این مشکلات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

توجه:‌ در زمان استعمال خارجی بره موم باید مراقب باشید. پیش از استفاده، آزمایش حساسیت تماسی بره موم را بر روی بخش کوچکی از پوست خود امتحان نمایید.

چرا بره موم در صنعت تولید لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

زیرا همانطور که در بالا گفته شد، بره موم ضدباکتری، ضدقارچ، ضدویروس، ضدآکنه، ضدالتهاب، آنتی‌اکسیدان و دارای ریزجریان در کوچک‌ترین رگ‌های خونی بوده و دارای اثرات بی‌حسی موضعی است. این ماده، علیرغم ریسک بروز واکنش های آلرژیک، سازگاری زیادی با پوست دارد. در ساخت لوسیون‌های پوستی و کرم‌های آرایشی، به میزان ۱ تا ۲ درصد از بره موم استفاده می‌کنند.

بر اساس اظهارات کرِل، بره موم را می‌توان در موارد زیر مورد استفاده قرار داد:

 • دئودورانت‌ها (مواد دافع بوی بد) و ضدعرق‌ها (به دلیل وجود عامل ضدباکتریایی آن)
 • شامپوها و لوسیون‌های مو (به دلیل دارا بودن عامل‌های ضد شوره سر و متعادل کننده چربی پوست)
 • ضدآکنه‌ها و محصولات پس از اصلاح صورت (به دلیل وجود عامل‌های ضدمیکروبی و التیام‌بخش آن)
 • کرم ها و لوسیون های پاک کننده (به دلیل اینکه حاوی عامل‌های تمیزکننده بوده و دارای خواص نگهدارندگی می‌باشند)

بره موم همچنین گزینه خوبی برای سلامت دهان است. بر اساس تحقیق اس. باگدانوف، «بره موم را می‌توان به‌عنوان پیشگیری کننده بیماری‌های دهان و برای جلوگیری از بیماری‌های پاتولوژیک دندانپزشکی مانند ورم دهان، پارادونتوزیس، ورم چرکی لثه و پوسیدگی دندان مورد استفاده قرار داد. در حالی که استفاده از بره موم باکاریس مشکلی ایجاد نمی‌کند، با این حال افرادی که از بره موم معمولی استفاده می‌کنند، باید آزمایش آلرژی نسبت به بره موم را انجام دهند.»

حتما بخوانید  درمان ساده بیماری های دهان با عسل

ترکیبات بره موم

بره موم، حاوی حدود 50 درصد صمغ یا رزین گیاهان، 30 درصد موم، 10 درصد اسیدهای چرب ضروری، 5 درصد گرد گل، و 5 درصد دیگر آن از ترکیبات آلی، ویتامین ها و عناصر معدنی (مانند: نقره، سدیم، جیوه، مس، منگنز، آهن، کلسیم، وانادیم و سیلیس) تشکیل شده است. مقدار و نوع ترکیبات بره موم بسته به مکان، زمان جمع آوری و روش تولید آن متفاوت می‌باشد.

مطالعات مرتبط با خواص بره موم برای پوست

1. در تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ در یک درمانگاه سوختگی در برزیل انجام شد، اثر کرم پوستی بره موم برزیلی با اثر سولفادیازین نقره (SSD) در درمان سوختگی‌های جزئی (درجه ۲) به‌صورت مراقبت سرپایی در محل (کمتر از ۲۰ درصد مساحت سطحی بدن سوخته بود) مقایسه شد. بیماران تنها زمانی در این تحقیق پذیرفته می‌شدند که مراجعه اولیه آن‌ها تا ۴۸ ساعت پس از سوختگی بوده و زخم‌های دوطرفه با عمق و کیفیت مشابه ایجاد شده باشند.

بیماران از کرم پوستی بره موم بر روی یک زخم و از سولفادیازین نقره (SSD) بر روی زخم دیگری که در زمان مراجعه اولیه انتخاب شده بودند استفاده کردند. به بیماران دستور داده شد که زخم‌های خود را دست کاری نکنند یا پانسمان آن را در منزل تغییر ندهند، بنابراین کرم پوستی بره موم و سولفادیازین نقره (SSD) تنها به فواصل ۳ روزه بر روی پوست استفاده شد.

نتایج این تحقیق، بیانگر این بود که زخم‌های درمان شده به‌وسیله کرم پوستی بره موم، همواره التهاب کمتر و احیای سریع‌تری را نسبت به زخم‌های درمان شده با سولفادیازین نقره (SSD) نشان دادند. نتیجتا، کرم پوستی بره موم دارای اثرات مفید بر بهبود زخم های سوختگی با ضخامت جزئی است. کاربرد مکررتر بره موم، اثرات ضدمیکروبی و بهبود زخم بره موم را افزایش می‌دهد. بره موم برزیلی ضدمیکروب (EPP-AF) حاوی غشای بیوسلولزی، ماده بیولوژیکی امیدوارکننده‌ای جهت بهبود زخم پوستی می‌باشد.

2. باربوسا تحقیقات دیگر در زمینه استفاده موفق از بره موم در درمان آسیب های پوستی مانند زخم ایسکمی، زخم استاز، زخم وریدی، زخم و آسیب ناشی از جراحی یا دارو، با استفاده از عصاره آبی ۳۰ درصدی بره موم را بررسی کرد. پس از هفته اول درمان، نتایج خیلی خوبی حاصل شد.

حتما بخوانید  طرز تهیه کرم پوست با بره موم

3. در تحقیقی دیگر، از پماد بره موم بر روی ۲۲ زخم مزمن (۱۱ مورد زخم وریدی، ۷ مورد زخم معده، ۲ مورد زخم دیابتی و ۲ مورد آسیب پس از ضربه) استفاده شد؛ مشخص گردید که در طی فرآیند ارزیابی بافتی، در ۱۴ مورد (۲/۸ درصد موارد) بافت نکروتیک وجود دارد. پس از درمان، هیچ اثری از بافت نکروبیک وجود نداشت. تمام بیماران دارای جراحت های مزمن، که از درد شکایت می‌کردند، بهبود در این مورد را گزارش نمودند؛ اگرچه سطح درد احساس شده را نمی‌توان اندازه‌گیری کرد.

4. در مرکز درمان سوختگی در روسیه، از بره موم ۱۵ درصد درون چربی حیوانی یا روغن گیاهی استفاده نمودند. پماد بره موم، دارای اثر بی‌حس کننده، ضدباکتری و ترمیم زخم بود، و سیستم لنفاوی و گردش خون را بهبود بخشید. اخیراً داروی روسی Propolis Geliant، دارای بره موم و حاوی مخلوطی از روغن گل آفتابگردان و نسبت بالایی از موم طبیعی تیره، در درمان سوختگی‌ها، زخم‌ها، بیماری‌های پوستی و در صنعت تولید لوازم آرایشی-بهداشتی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است.

5. هارتیویچ و همکارانش درمان های بره موم را بر روی بیماران جراحی شده برای گواتر، بیماران دارای زخم‌های صعب‌العلاج و بیماران بدون التهاب خاص روده بزرگ آزمایش نمودند. آن‌ها همچنین اثربخشی بره موم به عنوان ابزاری مکمل در درمان حذف هلیکوباکتر پیلوری را نیز امتحان کردند. مشخص شد که این دارو توسط بیماران به خوبی تحمل شد و هیچ گونه عوارض جانبی نداشته و بسیار موثر بود.

نتیجه

همانطور که دیدید، بره موم خواص بسیاری دارد که تنها یکی از آن‌ها، در زیبایی و درمان های بیماری های پوستی به کار می‌رود. در نهایت لازم به ذکر است که در درمان های پوستی به وسیله بره موم، زمانی طولانی مورد نیاز برای بهبود را در نظر داشته باشید؛ زیرا محصولات طبیعی همیشه از طریق تحریک بدن به درمان خود، و نه یک روش ترمیم خارجی تحمیلی، عمل می‌کنند.

ایام به کام

میس بی

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع پیدا کنم
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments