بره موم, درمان

خواص بی‌همتای بره موم برای روده (+طریقه مصرف)

خواص بره موم روده

محصولات زنبورعسل و بره موم

زنبورها ، ما را با طیف وسیعی از محصولات سالم تامین می‌کنند: فکر کنید؛ عسل خوش‌مزه، گرده زنبورعسل غنی و موم که به ما در ساخت پماد گیاهی کمک می‌کند و به عنوان یک مانع حفاظتی برای پوست عمل می‌کند. نباید به نقش ضروری زنبورها در ساخت اکوسیستم‌های سالم و گرده‌افشانی برای انواع غذاهای گیاهی اشاره کرد. اما یک محصول زنبور دیگر وجود دارد که باید در مورد آن بدانید: رزین زنبور عسل معروف به بره‌موم . در ادامه، در رابطه با بره موم ،‌ خواص آن برای روده و نقش آن در سلامتی انسان صحبت می‌کنیم.

بره موم چیست؟

زنبورها، بره موم را از شیره درختان همیشه سبز تولید می‌کنند؛ و بیشتر از مواد رزین، چسبنده و معطر برای بستن کهیر خود استفاده می‌کنند؛ میکروارگانیسم ها (مانند باکتری ها و قارچ ها) و سایر مخلوقات و مهاجمان را خارج می‌کنند. بره موم در همه جای زنبورها یافت می‌شود اما ترکیب خاص بره موم زنبور عسل بسته به جغرافیا و موقعیت آن بسیار متفاوت است. واقعاً به این بستگی دارد که زنبورها به چه پوشش گیاهی دسترسی دارند. با این وجود، منشأ آن چندان مهم نیست؛ بره موم زنبورعسل مزایای بهداشتی شگفت انگیزی را ارائه می‌دهد؛ در زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

بره موم با توجه به نوع درختان اطراف کندو رنگ و ترکیبات متفاوتی دارد، رنگ آن سبز، قهوه ای تیره یا روشن است.

خواص بره موم زنبورعسل برای سلامتی چیست؟

بیش از 300 ترکیب در بره موم یافت می‌شود، که اکثر آنها اشکال پلی فنول هایی مانند فلاونوئیدها هستند. آنتی اکسیدان های مفیدی که با بیماری مبارزه می‌کنند و آسیب اکسیداتیو را معکوس می‌کنند.

بره موم زنبورعسل از رزین (50٪)، موم (30٪)، روغنهای اساسی (10٪)، گرده (5٪) و سایر ترکیبات آلی (5٪) تشکیل شده است. همچنین حاوی ویتامین هایی مانند B1، B2، B6 ، C و E و همچنین مواد معدنی مانند منیزیم، کلسیم، پتاسیم، سدیم، مس، روی، منگنز و آهن است.
بره موم حاوی خواص ضد باکتری ، ضد ویروسی ، ضد قارچ ، ضد عفونی کننده ، تعدیل کننده سیستم ایمنی و ضد التهاب است. تحقیقات نشان می‌دهد که بره موم زنبور عسل در محافظت از ما در برابر عفونت های باکتریایی ، ویروسی و قارچی کمک می‌کند. فواید ضد میکروبی بره موم زنبورعسل ، بر روی عوامل بیماری‌زای تنفسی ، به عنوان یک داروی طبیعی عالی برای عفونت های دستگاه تنفسی و فوقانی اثر گذار است.

حتما بخوانید خواص بره موم چیست؟‌ ۱۴ فایده بی‌نظیر بره موم که باید بدانید (+ طریقه مصرف)

خواص بره موم برای روده

بره موم زنبور عسل ، باتوجه به خواص آن، از طرق بیشتری می‌تواند سلامت انسان را تامین کند. یکی از این طرق، بهبود سلامتی روده است.

تحقیقات آزمایشگاهی (به عنوان مثال لوله آزمایش) نشان می‌دهد که: عصاره بره موم زنبور عسل، در درمان انگل های روده‌ای، از جمله ژیاردیاسیس مفید است. مطالعه دیگری که روی موش‌ها انجام گرفته است، نشان داد که بره موم، برعکس ژیاردیازیس، کاملاً پیشگیری کننده است و در مراحل اولیه (یعنی 6 روز پس از عفونت) از ژژیاردیاک حاد نسبت به داروی آنتی بیوتیک و ضد باکتری مترونیدازول (MTZ) مؤثرتر است.

همین مطالعه همچنین معلوم کرد که: درمانی که ترکیبی از بره موم با MTZ است، منجر به اثربخشی بیشتر در کاهش انگل‌ها می شود نسبت به آنکه بره موم یا MTZ، به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند. تحقیقات آزمایشگاهی همچنین نشان می‌دهد که: بره موم محافظت کننده گاستروپاتی است و به کاهش H. Pylori (هلیکو باکتر پیلوری) کمک می‌کند. علاوه بر این، مطالعات انجام شده در شرایط آزمایشگاهی و حیوانات حاکی از آن است که بره موم برای کولیت اولسراتیو ، عمدتاً به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن مفید است.

حتما بخوانید  خواص شگفت‌انگیز بره موم برای پوست!

طریقه مصرف بره موم

نحوه مصرف آن بدین گونه است که می‌توانید عصاره‌ی بره موم را با مقداری آب گرم مخلوط کنید و در طول روز به طور استفاده کنید. همچنین می‌توانید قرص بره موم را داخل دهان گذاشته و اجازه دهید به وسیله بزاق دهان آب شود.

نتیجه

همانطور که دیدید، بره موم ، خواص فوق العاده‌ای دارد که یکی از آن‌ها در بهبود عملکرد روده و از بین بردن انگل های آن است.

ایام به کام

میس بی

منبع

اشتراک
اطلاع پیدا کنم
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments