درمان, گرده گل

۱۷ خواص گرده گل برای سلامتی انسان چیست؟ (+طریقه مصرف)

خواص گرده گل

گرده گل چیست؟

گرده گل یک فراورده مغذی است که توسط زنبورهای جوان از روی گل‌ها جمع‌آوری می‌شود. این محصول مخلوطی از گرده ، بزاق و شهد یا عسل است. زنبورها این گرده‌ها را با خود حمل می‌کنند و در کندوهای عسل نگهداری می‌کنند، و برای تغذیه خود از آن استفاده می‌کنند. زنبورداران با گذاشتن یک شانه ضخیم (شبیه به فیلتر) در لبه ورودی به کندو  این گرده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند. در زیر این شانه لبه‌ای وجود دارد که گرده‌ها داخل آن ریخته می‌شوند. گرده گل خواص شگفت انگیزی دارد که در ادامه به همه آن‌ها خواهیم پرداخت.

ارزش غذایی گرده گل

مقدار گرده گل جمع‌آوری شده در روز به شرایط آب‌و‌هوایی منطقه، تعداد جمعیت زنبور عسل و پوشش گیاهی پیرامون آن منطقه بستگی دارد. یک قاشق غذاخوری گرده گل شامل:

  • 16 درصد کالری
  • 24 گرم چربی
  • 2 گرم پروتئین
  • 18 گرم کربوهیدرات
  • 250 نوع ماده مغذی متشکل از ویتامین‌ و فلاونوئیدها
حتما بخوانید  ۱۹ عکس فوق العاده از گرده گل طبیعی

خواص گرده گل برای بدنسازی

طیف وسیعی از مواد مغذی موجود در گرده گل زنبور عسل آن را ماده‌ای بسیار عالی برای بدنسازان می‌کند. انرژی دهنده‌ای طبیعی حاوی کربوهیدرات ها، پروتئین و ویتامین های گروه B است که می‌تواند با تقویت استقامت و مقابله با خستگی به شما در طول روز کمک کند.

خواص گرده گل در طب سنتی

آنچه باعث شده تا گرده گل جز مواد بسیار مقوی در طب سنتی شناخته شود، خواص آن است. گرده گل سرشار از پروتئین ها و ویتامین های گوناگون بوده و با مصرف آن می‌توانید مقدار زیادی آمینو اسید و اسید فولیک به سلول‌های بدن خود برسانید. گرده گل از دیرباز مورد توجه متخصصین و پژوهشگران در زمینه طب سنتی بوده؛ چرا که در گذشته به دلیل برخورداری ذرات از مواد بسیار مغذی، این ماده یکی از گزینه های استفاده برای تقویت بدن به شمار می‌رفت.

خواص گرده گل برای پوست

گرده گل اغلب در محصولات موضعی که هدف آن‌ها درمان است، استفاده می شود. آمینو اسیدها و ویتامین های گرده گل می‌توانند از پوست محافظت کنند و به بازسازی سلول ها کمک کنند. این ماده می‌تواند شرایط التهابی و تحریکات پوستی شایع مانند پسوریازیس یا اگزما را نیز درمان کند.

مقاله‌ای با موضوع کاهش چین و چروک صورت با گرده گل و عسل داریم که می‌توانید مطالعه کنید.

خواص گرده گل برای دیابت

پزشکان، گرده گل را در درمان علایم دیابت موثر تشخیص داده‌اند؛ براساس نتایج حاصل از تحقیقات دکتر گاموسکا در یک مرکز تحقیقاتی در لهستان، مصرف روزانه 32 گرم گرده گل به مدت دو هفته میزان قند ادرار را 4/41 درصد در لیتر کاهش داده است. همچنین به نظر می‌رسد گرده گل در بعضی از مراحل بیماری قند و بهبود آن اثر مثبت داشته باشد.

خواص گرده گل برای پروستات

سرنیلتون عصاره گرده گل ، در شرایط پروستات به‌دلیل اثرات ضد التهابی و ضد ﺁندروژنیک ﺁن استفاده شده است. یک دوز از سرنیلتون حاوی ۶۰ میلی گرم کرنیتین T۶۰ (کسر حجمی محلول در ﺁب) و ۳ میلی‌گرم کرنیتین GBX (کسر عصاره حلقوی استخوانی) است. چون سرنیلتون حاوی اثرات ضد ﺁندروژنیک با ﺁرام‌سازی نرم‌افزار اوره‌ترال است، تناوب و افزایش انقباض عضلانی مثانه و عمل روی گیرنده های ﺁلفا-ﺁدرنرژیک و شل شدن ماهیچه های داخلی و خارجی اسپینکتر می‌تواند در درمان پروستات موثر باشد.

خواص گرده گل برای لاغری

گرده گل ضمن ایجاد و افزایش آمادگی برای کار، اشتها را تحریک کرده و موجب متعادل کردن وزن می‌شود. لذا از این طریق گرده گل برای افراد دارای وزن بالا باعث لاغری و برای افراد دارای وزن پایین اشتهاآور است.

خواص گرده گل برای کبد

کبد مسئولیت فیلتر کردن سموم را در بدن دارد. محققان و دانشمندان طی تحقیقاتی بر روی موش‌های صحرایی دریافتند که گرده گل در سالم نگه داشتن کبد و یا حتی درمان بعد از بیماری کمک بسزایی می‌تواند کند. در ضمن این ماده غذایی به هیچ وجه عوارض جانبی برای کبد ندارد.

خواص گرده گل برای سرطان

گرده گل زنبور عسل می‌تواند برنامه هایی برای درمان و پیشگیری از سرطان داشته باشد؛ که در صورت تکثیر سلول ها به طور غیر طبیعی صورت می‌گیرد. مطالعات آزمایش شده که عصاره گرده گل در مهار رشد تومور و تحریک آپوپتوز – مرگ برنامه ریزی شده سلول ها – در سرطان های پروستات ، روده بزرگ و لوسمی موثر است. گرده گل زنبور عسل  دارای خاصیت ضد استروژن است؛ این ماده می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه ، پروستات و رحم را کاهش دهد.

گرده گل زنبور عسل با طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان ها پر شده است. از جمله فلاونوئیدها ، کاروتنوئیدها ، کوئرستین ، کائمپرفرول و گلوتاتیون

آنتی اکسیدان ها بدن شما را در برابر مولکول های بالقوه مضر به نام رادیکال های آزاد محافظت می‌کنند. رادیکال های آزاد با بیماری های مزمن مانند سرطان و دیابت نوع 2 مرتبط است. با این حال، محتوای آنتی اکسیدان گرده گل نیز به منبع گیاه آن بستگی دارد.

خواص گرده گل برای تقویت سیستم ایمنی بدن

یک سیستم ایمنی قوی برای مقابله با بیماری و نگه داشتن سلامتی شما ضروری است. یکی از منبع معتبر مطالعاتی نشان داد که گرده گل به طور طبیعی مانع از مسمویت غذایی می‌شود. همچنین گرده گل خواص ضد میکروبی (مانند خواص ضد میکروبی عسل)، ضد قارچ و ضد ویروسی دارد. این خصوصیات‌ می‌تواند به از بین بردن باکتری ها و ویروس ها ، مانند استافیلوکوکوس اورئوس کمک کند.

خواص گرده گل برای سیستم تنفسی

گرده گل  زنبور عسل حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. این ماده یک اثر ضد التهابی در بافت ریه ها دارد و از بروز آسم جلوگیری می‌کند.

گرده گل وجود هیستامین را کاهش می‌دهد و در نتیجه بسیاری از افراد را بهبود می‌بخشد. دکتر لئو کانوی ، M.D از دنور کلرادو ، گزارش داد که 94٪ از بیماران وی که کاملاً عاری از علائم آلرژی بودند، یک بار با تغذیه خوراکی گرده گل درمان شدند. همه چيز، از آسم تا آلرژی درمان شد و تأیید شد که این اثر گرده گل زنبور عسل است. بنابراین طبق اخرین تحقیقات، این ماده فوق العاده در برابر طیف گسترده‌ای از بیماری های تنفسی موثر است.

خواص گرده گل برای سیستم گوارشی

علاوه بر ویتامین های سالم ، مواد معدنی و پروتئین ، گرده گل حاوی آنزیم هایی است که می‌توانند به هضم غذا کمک کنند.

خواص گرده گل برای درمان اعتیاد

به طور جامع برای بهبود اعتیاد و مهار هوس های استفاده می‌شود. تکانه های سرکوبگر از آنجا که گرده گل زنبور عسل هوس را سرکوب می‌کند، ماده بسیار مفید برای درمان اعتیاد است. این خاصیت گرده گل یک مزیت واقعی است؛ خصوصاً وقتی صحبت از کاهش وزن است.

خواص گرده گل برای درمان زخم

گرده گل زنبور عسل دارای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که می‌تواند به بدن شما در بهبود زخم کمک کند.

به عنوان مثال، تحقیقات روی حیوانات نشان داد كه عصاره گرده گل زنبور عسل نیز در درمان زخم های سوختگی مانند سولفادیازین نقره مؤثر است و عوارض جانبی بسیار كمتری را نسبت به پمادهای سوختگی به دنبال دارد.

یک مطالعه دیگر روی حیوانات نشان داد که استفاده از مرهم حاوی گرده گل بر روی سوختگی بطور معنی‌داری، بهبودی را نسبت به داروهای شیمیایی تسریع می‌کند.

خواص ضد میکروبی گرده گل زنبور عسل همچنین می‌تواند از بروز عفونت ها جلوگیری کند؛ عفونت می‌تواند روند بهبودی خراش ، بریدگی ، ساییدگی و سوختگی ها را به خطر اندازد.

خواص گرده گل برای قلب

بیماری قلبی یکی از علت‌های اصلی مرگ و میر در سراسر جهان می‌باشد. چربی خون بالا و کلسترول خون بالا هم با افزایش خطرات بیماری قلبی در ارتباط است.

جالب است بدانید که گرده گل می‌تواند این عوامل خطر را به شدت کاهش دهد. اگر بخواهیم توضیح مختصری از این اتفاق بدهیم باید بگوییم، لیپیدها در دور قلب تبدیل به اکسید می‌شوند و می‌توانند در کنار هم جمع شوند؛ عروق خونی را محدود کرده و آنها را جمع می‌کنند و باعث گرفتگی قلب شوند.

خواص گرده گل برای درمان ناباروری

گرده گل زنبور ، عملکرد تخمدان را تحریک و بازیابی می‌کند و می‌تواند کمکی بسیار موثر در تسریع در بارداری باشد.

خواص گرده گل برای کاهش استرس

گرده گل می تواند جریان خون به سیستم عصبی بدن را افزایش دهد. این عمل کمک شایانی به کاهش استرس می کند. طبق بررسی های انجام شده برای خستگی نیز موثر است.

خواص گرده گل برای کم خونی

گرده‌ گل منبع غنی از فولیک اسید و آهن هست که به درمان کم خونی افراد، مخصوصا دختران با متابولیسم پایین و دارای این بیماری کمک شایانی خواهد کرد.

برای دانستن بیشتر در این زمینه مقاله درمان کم خونی با گرده گل را مطالعه کنید.

آموزش خرید گرده گل اصل

با این وجود، هنگام خرید گرد گل، ممکن است برخی از فروشگاه‌ها و مراکز عرضه با این محصول آشنایی لازم را نداشته باشند و یا محصولی با کیفیت خوبی به شما عرضه نکنند. در نتیجه بهتر است بعد از این که تصمیم به تهیه آن و اضافه کردن گرده گل به رژیم غذایی خود گرفتید، در مورد برندها و شرکت‌های معتبر که این محصول را ارائه می‌دهند تحقیق کنید.

برای دانستن بیشتر برای خرید گرده گل اصل، مقاله آموزش خرید گرده گل اصل را مطالعه کنید.

عوارض گرده گل چیست؟

اگر بعد از مصرف مکمل‎های گرده گل ، خارش، تورم، تنگی نفس یا سرگیجه گرفتید، حتماً با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

حتما پیشنهاد میکنیم که مقاله عوارض گرده گل را مطالعه کنید.

موارد احتیاط مصرف گرده گل

مصرف گرده گل ممکن است باعث تحریک رحم شود و این امر حاملگی را تهدید می‌کند. به همین دلیل زنان باردار باید با استفاده از راهنمای خدمات بهداشتی از گرده گل استفاده کنند.

نگهداری گرده گل

۱. با مخلوط کردن گرده گل با عسل، بدون اینکه تغییری در کیفیت آن به وجود آید، می‌توان آن را برای مدت زمان زیادی نگهداری کرد.

۲. پس از خشک کردن گرده آن را در ظروف سربسته و در شرایط معمولی اتاق برای مدت حدود یک سال می‌توان نگهداری نمود.

۳. می‌توان گرده را در فریزر، یخچال یا سردخانه نگهداری نمود.

برای خواندن روش های دیگر نگهداری گرده گل به مقاله آن مراجعه نمایید.

طبع گرده گل چیست؟

طبع گرده گل به نسبت گرم است و البته از ارزش غذایی بالایی نیز برخوردار است. در نتیجه اگر دچار بیماری‌های خاص و یا حساسیت‌های مزمن و یا دوره‌ای هستید، بهتر است برای مصرف آن با پزشک و متخصص مشورت داشته باشید. در مقاله طبع گرده گل چیست به شرح کامل این قضیه پرداخته‌ایم.

طریقه مصرف گرده گل

گرده گل را میتوانید با انواع آب‌میوه (شیر،شیرموز،اسموتی و …) و یا با ماست و یا عسل مصرف کنید. در صورت تمایل میتوانید به تنهایی هم مصرف کنید. برای مطالعه روش های دیگر، مقاله روش های مصرف گرده گل را بخوانید.

نتیجه

گرده گل همانند دیگر محصولات زنبورعسل، خواص و نقش وسیعی در تامین سلامتی انسان دارد. این ماده رنگارنگ در درمان کم خونی ، سیستم گوارشی ، استرس ، اعتیاد ، لاغری ، قلب ، سرطان و … بسیار موثر است.

اگه سوالی دارید میتونید از بخش کامنت‌های همین مقاله یا صفحه پرسش محصولات زنبورعسل اقدام کنید.

ایام به کام

میس بی

اشتراک
اطلاع پیدا کنم
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments