زنبورشناسی, عسل شناسی

۷ باور رایج غلط درباره عسل‌

باور رایج غلط عسل

مقدمه

عسل ماده ای نیروبخش و یک غذای کامل است. یک اکسیر پر ارزش که سالیان سال به عنوان دارو برای درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. مصرف عسل در عرض چند دقیقه به شخص انرژی می‌دهد و تحمل بافتی و قدرت ترمیم آن را افزایش می‌دهد. باورهای غلط درباره عسل کم نیستند؛ و ما هر روز شنوای مطالب غلطی هستیم. متاسفانه قشر فرهیخته جامعه ما نیز از این نوع باورها کم ندارد. در این مقاله جهت کمک به شما، فهرستی از باورهای رایج غلط درباره­ عسل‌ را ارائه می‌کنیم. با بررسی ۷ باور رایج غلط درباره عسل همراه ما باشید.

۷ باور رایج غلط درباره عسل

عدم وجود اطلاعات باعث می ­شود که اطلاعات نادرست به عنوان اطلاعات درست منتشر شوند که این امر دلیل وجود بسیاری از تصورات اشتباه می‌باشد. عدم اطلاع رسانی رسانه‌ نیز در شکل گیری این باورها بسیار تاثیر‌گذار است.

۱. عسل خوب باید تیره رنگ باشد

همانطور که به بررسی ویژگی‌های عسل از جمله رنگ آن در گذشته پرداختیم، باید گفت نوع پوشش گیاهی که زنبور عسل از آن شهد جمع آوری می‌کند تنها تعیین کننده رنگ عسل و حتی طعم و مزه آن است، عسل طبیعی ممکن است از کاملاً بی رنگ و روشن تا کاملاً تیره و به رنگ های مختلف باشد. در بعضی موارد حرارت دیدن عسل و ماندگاری در انبار باعث تیره تر شدن آن می شود. معمولاً رنگ روشن در عسل دارای طعم ملایم و رنگ عسل های تیره دارای طعم و رنگ قوی و شدیدتر می باشند.

رنگ عسل به صورت کلی تعیین کننده کیفیت آن محسوب نمی شود، ولی برخی ازکشورها و مصرف کنندگان گرایش بیشتری به رنگ مخصوص از عسل دارند که این امر در بازاریابی و فروش عسل اهمیت دارد. به عنوان مثال رنگ عسل گیاه گون زرد روشن است؛ آویشن تا حدی قرمز و یا عقیقی است و اقاقیا بی‌رنگ است.

۲. عسل غلیظ بهتر از عسل رقیق است!

این باور نیز غلط است. عسل طبیعی در هوای سرد غلیظ می‌شود و در هوای گرم رقیق می شود. به عنوان مثال عسل اگر در یخچال قرار گیرد غلیظ  می شود و زمانی که در دمای اتاق قرار گیرد رقیق می شود، ضمناً عسل جنگل‌های شمال و عسل مرکبات رقیق‌تر از عسلهای مناطق کوهستانی است، اما بدان معنی نیست که عسل مرکبات یا جنگل از کیفیت پایین تری نسبت به عسل کوهستان است؛ تنها رطوبت این نوع عسل‌ به علت شرایط آب و هوایی منطقه بالا می‌باشد.

۳. عسل طبیعی و باکیفیت، تنها عسل زنبورهای وحشی است!

متأسفانه این عقیده به صورت کاملاً غلط بین تعدادی از عموم رواج دارد، برای توضیح بیشتر در این مورد باید به چند نکته توجه نمود؛ تصور اینکه زنبورهای بعضی از نژادها عسل خوشمزه تر یا خوش رنگ تر جمع آوری می نمایند، عقیده کاملاً اشتباهی است، چون زنبورها با هر نژادی، مجذوب شهد گل می باشند و شهد گل تعیین کننده رنگ و بو و طعم عسل می باشد.

۴. شکرک زدن عسل، نشانه تقلبی بودن است!

همانطور که در گذشته به بررسی راه‌های تشخیص عسل طبیعی پرداختیم، باید در اینجا نیز ذکر کرد که بر خلاف باور غلط عموم، عسل طبیعی در هوای سرد شکرک می زند؛‌ علت آن هم اشباع بودن عسل از آنزیم‌های طبیعی است که باعث می شود در دمای پایین بلورهای قندی در عسل طبیعی شکل گیرد. البته اصطلاح “شکرک زدن” برای این فرآیند طبیعی عسل علمی نیست و بایستی از اصطلاح “رس زدن” استفاده کنیم.

به هرحال در دنيا، عسلي نيست كه دير يا زود رس نزند. اين تغيير حالت فيزيكي بدون اينكه تاثيري در كيفيت عسل داشته باشد پديد مي‌آيد و مصرف كننده بنا به سليقه خود، آن‌را به صورت جامد و يا با حرارت غير مستقيم آنرا به حالت مايع درآورده و مصرف مي‌نمايد. می‌توانید راهنمای رس شکنی عسل رس بسته را از این لینک مطالعه کنید. لازم به ذکر است که عسل رُس بسته در اروپا طرفداران بیشتری نسبت به عسل مایع دارد!

بنابراین شكرك زدن عسل نه تنها دليل بر تقلبي بودن نيست؛ بلكه بر عكس معرف آن است كه عسل كاملاً سالم بوده و توسط زنبور عسل تولید شده است؛ که اين بر خلاف تصور غلط در ايران است كه عسل شكرك زده را  تقلبي مي‌دانند.

۵. عسل خالصی که در گذشته میخوردم طبع گرمی داشت!

واقعیت این است که عسلی که در مناطق کوهستانی برداشت می‌شود، معمولا از تبع گرمی برخوردار است و همچنین با ماندن عسل به صورت طولانی مثلا چند سال طبع آن گرم‌تر هم می‌شود. اما امروزه به علت افزایش بی‌رویه تولید و عرضه عسل تقلبی، ما دیگر در این‌گونه عسل‌ها شاهد گرم شدن افراد به‌وسیله مصرف عسل نیستیم. موضوع پیدا کردن عسل طبیعی است.

۶. عسل خارجی باکیفیت‌تر از عسل داخلی است!

واقعیت این است که ما در ایران از دیر باز در تولید عسل سرآمد بوده‌ایم؛ به همین خاطر هم از قدیم الایام ‌به علت کیفیت بالا در تولید، عسل ما را صادر می‌کردند. به عنوان مثال عسل میس بی سال‌هاست که به عنوان عسل باکیفیت، به کشور‌های ثالث اروپایی صادر می‌شود.

۷. دیگر دوره عسل طبیعی گذشته بوده و دیگر وجود ندارد!

خیر عسل طبیعی و خالص در زمان حال بیشتر هم شده؛ اما به علت افزایش جمعیت و تقلب در عسل، شناخت آن برای خریدار تقریبا امری محال تلقی می‌شود. در حال حاضر متاسفانه مبادرت به صادرات عسل طبیعی به علت نرخ ارز بسیار شایع گردیده؛ به طوریکه آنچه برای مصرف‌کننده ایرانی باقی می‌ماند، غالبا عسل های درجه دو و سه می‌باشد. با این حال میس بی بسیار مفتخر است که اولویت مصرف عسل درجه یک را با هم وطنان خود می‌داند.

نتیجه

همانطور که دیدید باورهای غلط مانند ریشه‌‌های یک درخت می‌توانند در داخل خاک نفوذ و رشد کنند. پس هرچه قدر که از آن باورهای بگذرد، رهایی از آن‌‌ها دشوارتر خواهد بود. بنابراین الزامی است تا سخنی را بدون دلایل منطقی قبول نکنیم. البته که عدم آموزش و یادآوری از طریق رسانه‌ها به بال و پر گرفتن اینگونه باورها تاثیر بسیاری داشته است.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید. راستی، دیگر چه باور های غلطی را شما شنیده اید؟‌ می‌توانید برای ما از طریق قسمت دیدگاه‌های همین مقاله برای ما ارسال کنید تا در آینده از آن استفاده شود.

ایام به کام

میس بی

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع پیدا کنم
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments